elder-law-and-legal-information

Edukacija: Govor tijela u radu stručnjaka s korisnicima

Dana 27. i 28. veljače 2025. u Domu za starije osobe Sveti Josip održana je dvodnevna edukacija pod nazivom „Govor tijela u radu stručnjaka s korisnicima“. Edukaciju su vodile iskusne stručnjakinje Ljiljana Vrbić, univ.spec.act.soc., Martina Mičuga, mag.act.soc. i Lea Brenčun, mag.act.soc., koje su kroz interaktivna predavanja i praktične vježbe sudionicima približile važnost neverbalne komunikacije u radu s korisnicima.
Tijekom prvog dana edukacije sudionici su imali priliku upoznati se s osnovama neverbalne komunikacije i načinima na koje govor tijela utječe na interakciju s korisnicima. Poseban naglasak stavljen je na prepoznavanje neverbalnih signala te usklađivanje verbalne i neverbalne komunikacije. Teme prve edukacije bile su :
Uvod u neverbalnu komunikaciju: značenje i utjecaj u radu s korisnicima
Osnove govora tijela i prepoznavanje signala
Kako uskladiti verbalnu i neverbalnu komunikaciju u interakciji s korisnicima
Praktične vježbe: prepoznavanje emocija kroz govor tijela
Predavanja su bila popraćena praktičnim vježbama u kojima su sudionici analizirali emocije kroz govor tijela, uočavali različite neverbalne znakove i učili kako ih primijeniti u svakodnevnom radu.
Drugog dana edukacije fokus je bio na neverbalnoj komunikaciji kod osoba starije životne dobi te kako neverbalni signali mogu pomoći u razumijevanju njihovih potreba i emocija. Sudionici su kroz simulacijske vježbe učili kako govor tijela može pomoći u smanjenju konflikata i izgradnji povjerenja, ne samo s korisnicima već i unutar profesionalnog tima. Kroz analizu konkretnih primjera iz prakse, polaznici su osvijestili važnost govora tijela u profesionalnoj etici i svakodnevnom radu s korisnicima.
Sudionici su izrazili veliko zadovoljstvo edukacijom, ističući kako će stečena znanja i vještine moći primijeniti u svom radu. Neverbalna komunikacija igra ključnu ulogu u razumijevanju korisnika i pružanju kvalitetne podrške, a ovakve edukacije doprinose jačanju kompetencija stručnjaka koji rade s osobama starije životne dobi.
Edukacija je dio kontinuiranog stručnog usavršavanja u sklopu programa „Razvoj mreže izvaninstitucijskih socijalnih usluga u zajednici“, s ciljem unapređenja kvalitete rada s korisnicima i pružanja bolje podrške osobama treće životne dobi. Na edukaciji je sudjelovalo ukupno 23 stručnjakinje i stručnjaka.

Comments are closed.